CNC Abkant Büküm – Abkant Press

İstenilen formda sac metal hammaddeyi büken tezgâhlara Abkant tezgâhları denilmektedir. Caka ise daha ilkel bir tezgâhtır. Sac metal abkant büküm tezgâhları ile iki kalıp arasında basılmak sureti ile şekil aldırılır. Büyük kalıp altta yer alır ve dişi olarak adlandırılır. Üstten kalan kalıp ise erkek olmaktadır. Genişlik ve tonaj olarak farklı modelleri bulunuyor. CNC kontrol ünitesi, hidrolik eksenler, alt kalıp ve üst kalıp şeklinde bölümlerden oluşmaktadır. Dişi kalıp hidrolik bir kuvvet ile baskı uygulaması yapar ve bu şekilde sac farklı açılardan büyür. Her iki kalıpta V şeklindedir. Bilgisayarların makineler üzerindeki kontrolünün artması ile bu tezgâhlarda yapılan işler çok daha kaliteli olmaya başladır. Daha kolay bir şekilde yapılan çalışmalarda rekabet gücü artarken üretim kalitesi de artmaktadır.

Avantajları

Birden fazla bükümü ard arda yapabilen abkant büküm tezgâhlarında ölçüleri makine kontrol panelinde girilmektedir. Dayanma ayarlarının otomatik ve hızlı bir şekilde yapılması ile daha hızlı üretim sağlanır. Büküm hızının ayarlanması ile daha emniyetli ve kullanışlı çalışmalar yapılmaktadır. Büküm sırasında diğer ayarlar ve büküm ölçüleri bir dosyada saklanarak hafızada tutulabilir. Büküm yapılacak olan parçalara göre makine kontrol sisteminde dosya sistemi yapılandırılır.

Çalışma Prensibi

CNC üzerinde bükme açıları için gerekli strok ve kalıplar, bükme sıraları, arka dayama pozisyonları, bükülecek parçaların açınımı, malzeme bilgileri tanımlamak şartı ile tüm bu işlemler kontrol ünitesi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Kontrol ünitesinin tipine göre bükme işlemleri üç boyutlu olarak izleyebilme imkânı ve büküm esnasında herhangi bir çarpma olup olmadığı da kontrol edilebiliyor. Bu alanda abkant büküm tezgâhları pek çok kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Tezgâha yapılan ağ bağlantısı ile disket veya bilgisayar üzerinden program transfer yapabilme, alt ve üst kalıp tanımlama ya da saklama, çalışma hızlarını değiştirme, programları hafızada saklayabilme, istenildiğinde geri çağırabilme bu özellikler arasında sıralanabilir.

Nasıl Çalışır?

Kontrol paneli üzerinden programlama yapan operatör sas metali dayamalarını ayarlar ve pedala basarak üst tabakanın inmesini sağlar. Üst kalıp kendi ağırlığının etkisi ile aşağı iner ve hidrolik ssitem devreye girerek istenen basınç elde edilir.

 Abkant Yardımcı Ekipmanları

Üst ve Alt Kalıplar sacın büküldüğü abkant büküm tezgah elemanlarıdır. İsteğe bağlı olarak konum ve şekil değişikliği yapabilirler. Aşınmaya dayanıklı malzemelerde yapılan bu elemanlar isteğe bağlı parçalı olarak ta imal edilebiliyor. Arka dayama sistemi ise CNC ünitesinden kontrol edilen sacın istenen ölçüde bükülmesini sağlayan elemandır. Makine büküm yaparken ayaklı kumanda elemanı ile uzaktan kumanda sağlar. Sağ pedal, sol pedal ve tehlike düğmesi şeklinde elemanları bulunur.

 Abkant ile Büküm Yapmak

Programlar kısmından iş parçası için kullanılan programın ismi bulunarak çağrılır. Program aktif hale gelmeden önce parça resmine bakara büküm ölçüleri, bükülecek parça sayısı, malzeme cinsi, sac kalınlığı, kalıp numaraları kontrol edilir.

 Abkant ile Çalışırken Dikkat Edilecek Hususlar

İş parçasının makinenin her iki tarafına eşit uzaklıkta olması, makinenin ar dayamasın dayanması gereklidir. İş parçası kısa kaldığında baş parmağınızın kullanılmaması önemlidir. Büyük parçalarda bükme hızı düşük olmalı ve parçanın üzerinize çarpmamasına dikkat edilmelidir. Makinenin alt ve üst kalıpları arasında elinizi kullanarak malzeme almaya çalışmamalı, iş parçası bükülürken parçanın büküm sonrasında alacağı şekle dikkat edilmelidir. Bu nedenle parçanın nasıl tutulması gerektiğine doğru karar vermeniz gereklidir.