Abkant Tezgahı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Birçok alanda sayısız kullanıma sahip sacların kesilmesi ve şekillendirilmesinde abkant tezgahı kullanılır. Farklı boyutlarda yapılacak olan kesim ve şekillendirme işlemi için çeşitli modelleri bulunmaktadır.

CNC abkant pres yyani abkant büküm makinesi sac metalini istenen formda getiren bir tezgahtır.Bu tezgahlar erkek ve dışı yüzlerin arasına sam metalin yerleştirilmesi ve üstüne baskı uygulanması ile istenen şekile gelir.

Müşteri isteğine göre kalıplar değişebilir büyüğebilir veya küçülebilir.

Alt kalıp ve üst kalıp olmak üzere iki ana kalıptan oluşur. Üst kalıp (erkek kalıp) alt kalıpa hidrolik(dişi kalıp( baskı uygulaması sonucu sam metal istenen forma gelir.

Genellikle büyük boyutlara sahip ve bilgisiz ve tecrübesiz kişilerin kullanması için son derece tehlikeli olan bu cihazı kullanılırken kullanan kişi çok dikkatli olmalıdır.

Aksi takdirde kendine zarar verebileceği tehlikeler söz konusudur. Bu nedenle cihazı kesinlikle deneyimsiz ve kullanmayı bilmeyen insanlar kullanmamalı, inceliklerini bilen dikkatli uzman kişiler kullanmalıdır. Makine üzerinde yapılacak olan şekil verme ve lazer kesim benzeri işlemler de istenen şekil, öncesinde kağıt üzerinde resmedilir ve uygun olarak ayarlanır.

Daha sonra makineyi kullanacak olan operatör bu resimden yola çıkarak makinenin hassas ayarlarını gerçekleştirir. Gerekli ayarlamaları yapmak operatörün kesim ve şekillendirme esnasında işin son derece kolaylaştıracaktır.

Hem hata riski ortadan kalkacak hem de uygulanması daha kolay olacaktır. Kalıplar şekil bakımından erkek ve dişi olarak ikiye ayrılır. Kalıplardan erkek olan, farklı şekillerde olabilirken dişi olanın şekli sabittir.

Dişi olan kalıp şekil olarak V harfini andırır. Şekil verme işlemi yapılacak olan sac uygun olarak özel dizayn edilmişlerdir ve şekil verme işleminin temel parçaları arasında yer alırlar. Bu makine üretimde önemli bir yere sahiptir.