Abkant Büküm Makinesi Nedir?

Abkant, metal büküm makinelerinin tezgahına verilen isimdir. Peki büküm ne demektir? İnsan eliyle işlenmesi, şekil verilmesi kısacası herhangi bir değişikliğe uğratılması mümkün olmayan metal ürünlerin çeşitli makineler yardımıyla kullanılabilir forma getirilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde tek bir metal türü çeşitli fabrikalarda kullanılabilir. Üstelik metala yapılan işlem şekli değiştikçe o metalin kullanım yerleri de değişmektedir. İnce düz yapılı, kalın yapılı ya da bükümlü olması çeşitli sanayi sektörlerinde kullanılmasını etkilemektedir.

Abkant Büküm Makinesi Nasıl İşlev Görmektedir?

Abkant büküm makinesi bir bilgisayar ile çalışmaktadır. Bilgisayar destekli bu makinelere girilen komutlar ile metaller işlenmektedir. Bilgisayar ekranında yer alan bölgelere gerekli bilgiler girildikten sonra bir işlem adı oluşturulmuş olur. Ardından ne tür işlemler yapılması gerektiği girilir. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse; makineye girecek ve işlem görecek malzemenin hangi cinsten olduğu, hangi boyutlarda kalıplaştırılacağı, ne ölçüde büküm işlemi yapılacağı, büküm işlemine uğrayacak metalin kalınlığı, kaç parça olduğu, ne kadar sürede işlemi gerçekleştireceği, işlemin yapılacağı özel açılar- düzlemler gibi pek çok farklı parametreler bilgisayar ekranındaki ilgili bölümlere eklenir.

Bilgisayar tüm bu verilere uygun bir şekilde işlemi yürütür ve sonucunda abkant büküm makinelerinden istenilen boyut- şekil ve ölçüde yeni metaller meydana gelmiş olur.

Abkant Büküm Makinesi Operatörü Nelere Dikkat Etmelidir?

Bu büküm makinelerini kullanacak ya da onunla iş görecek operatörlerin iş güvenlik kıyafetlerini kurallara uygun giymiş olması gerekir. İşlem esnasında dikkatlerini dağıtacak herhangi bir işle meşgul olmamalılar. Makineye takılacak hiçbir takı, kıyafet veya vücut uzvu iş kıyafetinin dışına çıkmamalıdır. Olası bir iş kazası durumunda da yapılacak müdahalelerin ne olduğu ile ilgili periyodik eğitimler verilmelidir.